Beschreibung
– Black TUSQ XL nut for acoustic and electric guitars
– manufactured from Black TUSQ
– slotted
– flat bottom
– impregnated with PTFE to reduce string breakage and improve tuning stability
– balanced tone, increased harmonics
– black
– spacing E to e: 37.62 mm (1.481)
– dimensions (L x W x H): 44.48 x 6.3 x 8.53 mm (1.75 x 0.248 x 0.336)
– 1 piece
– Note: All Graph Tech nuts and saddles are slightly long and wide to ensure extra room to achieve a perfect fit for your guitar. This extra material can easily be removed with fine grit sandpaper.
| Merk | Graph Tech |
|---|---|
| EAN | 702725120345 |
| Topkam lengte | 44.48 mm |
| Topkam breedte | 6.30 mm |
| Topkam hoogte | 8.53 mm |
| Afwerking | Gegleufd |
| Materiaal | Tusq |
| Instrument | Akoestisch/Electrisch |





Rezensionen
Es gibt noch keine Rezensionen.