Beschreibung
TUSQ Nut Slotted Jumbo Gibson, most Gibson electrics
Description:
Fits most Gibson 6 string electric guitars.
Features:
nut for Gibson style electric guitar
manufactured from TUSQ
slotted
flat bottom
consistent quality
increased harmonic content
ivory white
spacing E to e 36.20 mm / 1 7/16″
dimensions (L x W x H) 44.07 mm x 4.98 mm x 9.30 mm / 1 3/4″ x 3/16″ x 3/8″
10 pieces
Note: All Graph Tech nuts and saddles are slightly long and wide to ensure extra room to achieve a perfect fit for your guitar. This extra material can easily be removed with fine grit sandpaper.
| Merk | Graph Tech |
|---|---|
| EAN | 8719147426209 |
| Topkam lengte | 43.53 mm |
| Topkam breedte | 4.71 mm |
| Topkam hoogte | 9.37 mm |
| Afwerking | Gegleufd |
| Materiaal | Tusq |
| Instrument | Akoestisch/Electrisch |





Rezensionen
Es gibt noch keine Rezensionen.