Beschreibung
TUSQ Nut Slotted Strat Style, most US and non US Strat & Tele style
Fits most American and import Strat and Tele style guitars.
Remove spacer for curved button.
Features:
nut for Fender style electric guitar
manufactured from TUSQ
slotted
curved & flat bottom
consistent quality
increased harmonic content
ivory white
Measure Length Width Height E to E
inches 1.690″ 0.128″ 0.200″ 1.380″
inches 1 11/16″ 1/8″ 3/16″ 1 3/8″
millimeters 42.93mm 3.26mm 5.08mm 35.05mm
Note: All Graph Tech nuts and saddles are slightly long and wide to ensure extra room to achieve a perfect fit for your guitar. This extra material can easily be removed with fine grit sandpaper.
| Merk | Graph Tech |
|---|---|
| EAN | 8719147426148 |
| Topkam lengte | 42.93 mm |
| Topkam breedte | 3.25 mm |
| Topkam hoogte | 5.03 mm |
| Afwerking | Gegleufd |
| Materiaal | Tusq |
| Instrument | Electrisch gitaar |





Rezensionen
Es gibt noch keine Rezensionen.